Grafik Tasarım

Grafik Tasarım

Logo tasarımı; şirket kimliğini, ürün veya markayı ifade eden bir araçtır. Şirketlerin kısacası, misyonunun vizyona dönüştürdüğü araç dersek kısaca ifade edebiliriz. Genellikle, çoğu kişi tarafından amblemle karıştırılan logo aslında daha farklıdır. Firmaların, ürünün veya markanın misyonu ne kadar önemli ise de, vizyonunda eksiklik olmaması da bir o kadar önemlidir. Amblem, logo tasarımının bir parçası, kavram olarak resimden oluşan görsel bir simgedir. Logo ise, ürün, marka veya firmanın kimliğini ifade eden bir bütünü oluşturur.

Logo Tasarımına Neden İhtiyaç Duyulur?

Her geçen gün dünyada şirket sayısı artmakla birlikte, logo tasarımlarına da gittikçe daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sektörde de, profosyonel hizmet sunan firmaların yanında, fazla deneyime sahip olmayan kişiler de logo tasarımı ile ilgili çeşitli hizmetler sunmaktadır. Günümüzde, ihtiyaç haline gelen logo tasarımını küçük ölçekli firmalar bile yaptırmaktadır. Profosyonel, uzman ellerden çıkmış bir logo tasarımı, akılda kalıcılık açısından en önemli araçtır.

Mesela, Toyota’nın logosunu düşünüldüğünde Japon firmasının kurucusu olan Kirchiro Toyoda, 1937 yılında logoyu oluşturdu. Üçlü elips kombinasyonu olan logoda elipsler, müşteri ile araba arasındaki sıcaklığı, modernizasyonu ve ekip ruhunu temsil ediyor.

Profosyonel, uzman ellerden çıkan logolar bu şekildedir. Müşterinin aklında kalıcı olması, tematik olmaları nedeni ile siz de müşterilerinize vizyona verdiğiniz önemi gösterebilirsiniz.

Bir firma ne kadar başarılı olsa da, logosu olmadan müşterileri tarafından akılda kalıcılığı çok zor olacaktır.

Logo Tasarımı Neleri Anlatmalıdır, Neye Sahip Olmalıdır?

-    Firmanın, şirketin misyonunu yansıtmalıdır. Bu yüzden de mesaj içermesi tercih sebebi olmalıdır.
-    Herkesin aklının bir köşesinde yer edecek, tasarıma sahip olmalıdır.
-    Oldukça sade ve anlaşılabilir olmalıdır.
-    Logo tasarımında firmanın vizyonu düşünülür, renkler ona göre seçilmelidir.
-    Logo tasarımı, firmaya, kuruma özgün olmalıdır.
-    Tasarımın kolay benimsenebilir olması gerekir.