SEO ve SEM Nedir Farkları Nelerdir?

Sizin için ne faydalıysa, durmadan biz onu yazıyoruz !

SEO ve SEM Nedir Farkları Nelerdir?

SEO ve SEM Nedir Farkları Nelerdir? SEO ve SEM Nedir Farkları Nelerdir?

SEO ve SEM birbirinden farklı kavramlar. Search Engine Optimazation yani kısaca SEO, Türkçe’de Arama Motoru Optimizasyonu olarak karşılık bulur. SEO nedir denildiğinde, Google, Yandex gibi arama motorlarında sitelerin sayfaların üst sıralarında yer alması için yapılan çalışmalar bütünüdür.

SEM (Search Marketing) de SEO’dan farklı olarak Arama Motoru Pazarlaması’dır. Google Adwords en çok kullanılan SEM aracı olarak karşımıza çıkar. SEM nedir denildiğinde arama motorları üzerinden ücretli reklam çıkılması işleminin bütünü dersek kısaca anlatmış oluruz.

SEM ve SEO’nun tanımından sonra, iki dijital pazarlamanın arasındaki farklara Göz Atalım

1-    Kalıcılık
Adwords ile arama sonuçlarında görüntülenebilmeniz ayırdığınız bütçeye bağlı olacağından dolayı kalıcılığınız da bütçenizle doğru orantılı olacaktır. Reklamlarınız çoğu zaman alt sıralarda çıkıyor veya çıkmıyor bu da reklamlardaki rekabet ve maliyetle ilişkili. Tüm bunlardan dolayı, sayfanız arama sonuçlarında kalıcı olmaz. SEO çalışmalarında ise, doğru ve sürekli yapılan işlemler ile kalıcılığınız sabitlenecektir. Mesela, siteniz birinci sayfada yer alıyor diyelim. Bunun yeni bir algoritmalardan gelen dalgalanmalar olmadığı sürece veya yanlış yapılmış bir çalışma olmaz ise sayfanız uzun süre birinci sayfada kalacaktır.

2-    Hız 
Bilinmelidir ki, SEO’ya göre SEM yani Adwords Yandex Direct reklam uygulamaları daha hızlı olur. Bu sayede, reklamlarınızın getirisine 1 gün gibi kısa sürede görebilir ve raporlara ulaşabilir, reklamlara müdahale edebilir durdurabilirsiniz.  Hatta yeniden reklam oluşturmak da kullanabileceğiniz imkânlar arasında. Uzun bir çalışmanın gerektirdği SEO’da ise sonuçlar 1-2 gün gibi sürede belli olmamaktadır. SEO çalışmasının verimini ve etkisini görebilmek birkaç ay alır.

3-    Maliyet
Maliyet açısından SEO SEM’e göre daha az maliyetli olmakla birlikte SEM’de durum belirlenen anahtar kelimelerin tıklama başı maliyeti reklam verenlerin tekliflerine göre değişim göstereceğinden maliyeti de değişkendir. SEO maliyeti,Adwords’e göre düşüktür ve SEO’da daha önceden belirlenmiş bütçeye göre hareket edilir ve artış olmaz. SEM’de maliyetler gittikçe artışlar gösterebilmektedir.

4-    CTR (Tıklama Oranı)
Reklamlar genelde ticari amaç gütmektedir. Kullanıcılar arama yaptıklarında reklamlara tıklama eğilimi göstermezler. Daha çok, organik sonuçlarda çıkan sayfalar kullanıcılar tarafından tıklanır. Bunun sebebi de, içeriklerinin daha doğru olduğunu düşündüklerinden kaynaklanır. Araştırmalarda kullanıcıların, %80’i SEO’yu, %20’sinin de SEM’i seçtiği CTR oranlarının SEO’da daha fazla olduğunu göstermiştir.

5-    İçerik Kalitesi
İçerikler SEM’de ticari amaçlar doğrultusunda olduğu için kullanıcı açısından tatmin edici olmayabilirken SEO’da temel amaç kullanıcı yararı olduğu için sıralamada kullanıcı dostu içerikler yer alır.

6-    İlk Sayfa Garantisi
SEM’de bilinmelidir ki hiçbir zaman ilk sayfa garantisi yoktur. SEO’da ise doğru bir streji yönetimi ve çalışmayla ilk sayfa sıralamasında yer almak mümkündür. Ve ilk sayfada kalıcılık sağlanabilir.

7-    Bilinirlik
SEM’de ayırdığınız bütçeniz kadar platformda yer alırdınız. Ve bilinirliğiniz de çok fazla olmayacaktır. Ancak, SEO çalışmalarında sürekli sıralamada yükselir üst sıralara çıkarak markanızı kullanıcılara sunabilirsiniz. Mesela, Adworda ile 1. Sırada yer aln bir site bir de organik aramalar sonucunda 1. Sırada yer alan site veya marka siz ce hangisi akılda kalıcı olacaktır?

8-    Ziyaretçi Sayısı
SEO ve SEM arasındaki bariz farklardan birsi ziyaretçi hacmidir. SEM’de Adwords reklamlarının yayında olmadığı dönemlerde sanki hiç olmamışsınız gibi kaybolursunuz. Fakat doğru, sistemli bir SEO çalışmasıyla web siteniz günün her saatinde yani 24 saat herhangi bir kanaldan açma kapama işlemi olmadan ziyaretçi alımına açık olacaktır.

SEO uyumlu Web Sitelerim