Sosyal Medyayı Etkili Kılabilmek İçin İçerik Nasıl Hazırlanmalı

Sizin için ne faydalıysa, durmadan biz onu yazıyoruz !

Sosyal Medyayı Etkili Kılabilmek İçin İçerik Nasıl Hazırlanmalı

Sosyal Medyayı Etkili Kılabilmek İçin İçerik Nasıl Hazırlanmalı Sosyal Medyayı Etkili Kılabilmek İçin İçerik Nasıl Hazırlanmalı

Sosyal Medyayı Etkili Kılabilmek İçin İçerik Nasıl Hazırlanmalı ve Yönetilmeli?


Sosyal medya kullanıcılarının gittikçe arttığı bir dönemde sosyal medyayı daha etkili kullanmak için içerik hazırlama ve yönetimden konuşacağız. Hemen akla geliveren, sosyal medya için içerik hazırlamak işi sosyal medya yöneticilerin derdi diye düşünü veririz. Ama artık bilinmelidir ki, sosyal medyada içerik hazırlamak ve yönetmek tüm sosyal medya kullanıcılarının derdi haline geldi. Bu konuda akla gelen sorular; Sosyal medyada ne gibi içerikler hazırlanmalı? Buna göre içerik planı ve takvimi nasıl oluşturulmalı? Paylaşımlar nasıl etkili olur veya etkili hale gelir? gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.


Sosyal medya denildiğinde ilk akla gelen Twitter, Facebook, İnstagram vs… Bir işi yönetmeye başladığınızda ilk iş profil. Fakat sosyal medya öyle bir şey ki sanki dipsiz bir kuyu. Günlük yapılması gerekli olan işlerin yanı sıra sürekli aç bir dev. Hiç durmadan  yeni kaliteli gönderiler istiyor. Orijinal ve yaratıcılıktan uzak gönderilerin anında takipçilerinden tepki aldığı yeniliğe, yaratıcılığa doymayan bir okyanus gibi.
Sosyal medya içerik yönetimi, çok fazla araştırma ve emek isteyen bir iştir. Eğer bir kişi size, işte sen sadece bir şeyler yayınla/paylaş ve sosyal medya yönet derse o zaman kendinizi hiç onaylamadığınız şekilde kalitesiz içerikler paylaşırken bulmanız hiç de uzak değildir.


Sosyal medyada takipçileriniz, hayranlarınız her zaman daha iyisini görmek ister ve bunu hak eder ki; zor bir anınızda o an için işe yarayan bir şey bulduğunuzda bunu sürekli kullanamazsınız. Eğer böyle bir hataya girerseniz, takipçilerinizden aldığınız tepkiler olumsuz olur ve takipçi sayınız git gide azalır.


İyi bir içerik planı hazırlamak yeni fikirler üretmenin en iyi yollarından olmakla birlikte, inceleme ve araştırmalarınıza odaklanmanıza da yardımcı olacaktır. Kısıtlamaların insan davranışı üzerinde yaratıcılığın artmasına yol açtığını ve bunun sosyal medya paylaşımları için de gerekli olduğunu bilmeliyiz.

 

Bir sosyal medya içerik takvimi nasıl olmalı?


       

  

                            Konsept                              Örnek

Pazartesi              Mizah                          Karikatürler, listeler, 
                                                               komik görüntüler


Salı                      Etkileşim                      Takipçilerinize soru sorun, 
                                                               iletişim kurun, yarışmalar düzenleyin
                                                               (bilgi, fotoğraf) paylaşın


Çarşamba             Güncel haber               Çalıştığınız sektörle,
                                                               işinizle ilgili olumlu 
                                                               haberleri paylaşın


Perşembe             Geri vermek                 Müşterilerinize hediyeler,
                                                               kuponlarla ön plana çıkartın..


Cuma                   Hayatın içinden             Sektörünüzle ilgili içten, 
                                                               samimi fotoğraflar paylaşarak
                                                               bir çalışanınızı ön plana çıkartın.


Cumartesi             Eğitim                          Takipçilerinizi ürünlerinizi tanıtın,
                                                               bilgilendirin.


Pazar                   Fikirler                          Uzman tavsiyelerini kısa ve 
                                                               öz bir şekilde paylaşın.


Her insanın farklı olacağını düşündüğünüzde yukarıda verilen haftalık plan sadece örnektir. Şimdi bu içerik planını tek tek açalım:


1-    Fikirler 
Sosyal medyada paylaşacağınız bir uzman görüşü, atasözü gibi gönderiler caydırıcı olmamakla birlikte insanların yeni haftaya hazırlarken böyle bir tema Pazar günü için ideal olacaktır.  Böyle bir içerik paylaşmak Çarşamba için de uygun olacaktır. Haftanın ortası olan bu günde insanların canlanmaya ihtiyacı olacaktır.


2-    Mizah  
Marka yönetiyorsunuz ve bunun iyi taraflarını göstermek için mizahi paylaşımlar yapmak mükemmel olacaktır. Mesela, komik bir görüntü, karikatür ve esprili sözcükler. Eğer paylaşımlarınız sektörünüzle ilgili olursa daha etkili olur. İnsanları gereksiz sözcüklerle, veya resimlerle yormayın. Tüm bunları Pazartesi ve Çarşamba günü paylaşmak doğru olacaktır.


3-    Etkileşim 
Sosyal medya ile insanlarla etkileşimin keyfini çıkartın. Etkileşimi arttırmanın yolları, insanların ilgi duyduğu merak ettikleri filmler hakkında soru sormalı, bilmeceler paylaşarak etkileşim oranlarınızı artırabilirsiniz. Bu türdeki gönderileri paylaşmak için en uygun günler Salı, Perşembe, Cumartesi ve Pazardır.

 
4-    Güncel Haber 
Sektörünüzle, markanızla ilgili olumlu gelişmeleri paylaşarak etkileşiminizi arttırın. Olumsuz haber paylaşmamaya özen gösterin. Çünkü olumsuz haberler takipçilerinizin bilinçaltında kalır her zaman olumsuz şekilde hatırlanırsınız.


5-    Geri Vermek 
Bu tamamen sizin takipçilerinizle ilgilidir. Müşterilerinizi, hediyelerle, kuponlarla ön plana çıkartın. 


6-    Hayatın İçinden 
Twitter, İnstagram veya Facebook sayfanıza sanal olmadığınızı, insan olduğunuzu hatırlatacak şekilde hazırlayın. Kullanıcılar, markanızın onlarla birebir iletişimde olabileceğini bilmek isterler. İşinizdeki insani yönleri ortaya çıkartın. Bunun en güzel şekli de bir çalışanınızı ön plana çıkarmaktır. Mesela ofisinizden içten, samimi bir fotoğraf paylaşabilir veya ürünlerinizin nasıl yapıldığını gösterebilirsiniz.


7-    Eğitim 
Sosyal medyayı kullanarak, ürünlerinizi tanıtıp satabilirsiniz, eğitim verebilirsiniz. Kullanıcılarınıza, ürünleriniz hakkında bilgi vererek nasıl kullanabileceklerini anlatın. Sanal mağazanıza insanları davet edin, onarı formlarınızla yönlendirin, onları satın almaya teşvik edin. Tüm bunlar için en uygun günler ise, Salı, Perşembe, Cumartesi veya Pazar günleridir.


Tüm bu bilgiler ışığında, sosyal medya içerik takvimi daha fazla etkili, kaliteli ve az stresle sosyal medya denilen okyanusu tatmin etmenize yardımcı olacaktır.

Sakarya Sosyal Medya
http://www.websitelerim.com