Google Artık İnsan Gibi Düşünmeye Başlıyor

Sizin için ne faydalıysa, durmadan biz onu yazıyoruz !

Google Artık İnsan Gibi Düşünmeye Başlıyor

Google Artık İnsan Gibi Düşünmeye Başlıyor Google Artık İnsan Gibi Düşünmeye Başlıyor

Google Artık İnsan Gibi Düşünmeye Başlıyor

Google, her geçen gün yeni bir değişiklikle ve güncelleme ile karşımıza çıkarken en son mobil uyumlu sitelere daha üst sıralarda yer vereceğini duyurdu.

Google’de, kullanıcılar ön planda. Bir nevi Google artık insan gibi düşünmeye başlıyor diyebiliriz. Google’nin kullanıcıların, bilgi kirliliğinden dolayı ulaşmak istedikleri bilgiye zorlukla ulaşması nedeniyle arama durumlarını geliştirmek ve iyileştirmek adına bu tür değişiklikler ve güncelleştirmeler yaptığı ortada.

Google’nin bu güncellemeleri ne gibi değişiklikler getirecek?

Öncelikle bazı sitelere giriş azalabilir. Kullanıcının aradığı konuya ilişkin içeriğe sahip olmayan, o tür içeriği barındırmayan sitelerde kullanıcının hemen çıkma oranları yüksek olacak ve buna istinaden sitenin sıralaması da olumsuz yönde etkilenecektir. Google, böyle bir durumda, sitenin kullanıcı yararına çalışmadığını, sadece amacının üst sıralarda yer almak için yapay bir SEO çalışması yapıldığını düşünebilmektedir.

Güncellemelerle birlikte siteler girdikleri içeriklere daha titizlik ve özen gösterecekler

Siteler, hemen çıkma oranlarını en aza indirmek ve sıralamalarını korumak için sitelerindeki içeriklerde değişikliğe gitmek zorunda kalacaklar. Burada dikkat edilecek nokta, kullanıcıların arama sorgusu ile alakası olmayan bir konuyla sürekli kullanıcı karşısına çıkmanın sonunda, kullanıcının siteye girmesi ile çıkması sonucunu doğuracak. Böylece, amaçları sadece trafik çekmek olan siteler anahtar kelimelerle ve gereksiz içeriklerle başarılı olamayacaklar amaçlarına ulaşamayacaklardır.

Mesela, kullanıcı bebek odası takımı fiyatlarını araştırması yaparken karşısına sadece anahtar kelimelere odaklanmış gereksiz ve faydasız içerikler sunulduğu takdirde kullanıcı zaten sayfadan hemen çıkacaktır. Böyle bir kullanıcıya, bebek odası takımını anlatmak yerine direk bebek odası takımı fiyatları ya da fiyat hesaplama sayfasına yönlendirildiğinde arama amacına ulaşmış olacak ve siz de kullanıcıya tam hizmet etmiş olacaksınız.

Bundan hangi siteler kazanacak?

Sitelerinde, kullanıcının aramalarında istedikleri bilgiye uygun içeriklerle karşısına çıkan siteler üst sıralara çıkacak. Yani, kullanıcı deneyimlerini ön planda tutan siteler üst sıralarda yer alacak. Mesela, arama sonuçlarında bir alttaki site üstündeki siteden daha kaliteli bir içerikk sunarsa zaman içerisinde üsteki siteyi geçerek daha fazla trafik çekmiş olacak.

Burada, kullanıcıyı çok iyi analiz etmek önemli. Artık, Google değil kullanıcıya yönelik çalışmalar yapmak kullanıcıların istediği içeriği sunmak bu işin püf noktası. Tüm alanlarda kullanıcı odaklı siteleri, sıralamada üst seviyelere çıkmakta avantaj elde ederken Google’nin de gözüne girecektir.

Google, insan odaklı, insan gibi düşünmeye başlıyor dedik. Yani her  güncelleme ve yeniliklerini de kullanıcılarına göre yapıyor. En doğru bilgiyi alabileceği kaynak kullanıcılar. Google’da, böylece sadece arama motorlarında üst sıralarda olmak için yapılan SEO çalışması anlamını yitirecek. Google’ın bu güncellemeleri SEO çalışmalarının nasıl yapılması gerektiğine kaynak oluşturuyor.

Google’nın, bu güncellemeleri ile kaliteli içeriklerle kullanıcının karşısına çıkan siteler kazanacaktır.